Neotkrivene čari Hercegovine

Ne slučajno, II. GIMNAZIJA za svoj dan odabrala je  23.09. Svjetski dan kulturne baštine. Kao i obično, Dan škole obilježen je prigodnim izletom. Zbog svog prošlogodišnjeg rada na školskim projektima nagrađeni su učenici sa svojim profesorima imali priliku upoznati blizak, ali većini izrazito nepoznat kraj. Grad Mostar, čijim srcem teče rijeka Neretva, zajedno sa svojom okolicom, čini krajolik koji odiše slikovitošću i ljepotom kulturne baštine.

Polazak u ranim jutarnjim satima imao je svoje uobičajene posljedice, pa je naša prva postaja bio restoran blizu Vrgorca gdje su nas topla kava i svježi zrak konačno razbudili.

Svoj obilazak Hercegovine započeli smo u gradiću Počitelju, koji čuva jednu od najljepših džamija u BiH -  Hadži-Alijinu džamiju, spoj je monumentalnosti i jednostavnosti 15.st. Nakon što je 1993.g. bila gotovo uništena, 2000.g. je obnovljena te predložena za objekt pod zaštitom UNESCO-a.

U Mostaru nas je dočekala dobro raspoložena Jasmina koja nas je provela prijestolnicom turske kulture u Hercegovini. Iako je grad razrušen u ratu 90-ih godina, danas se uspješno oporavlja. Najbolji primjer je bazilika sv.Petra i Pavla (inače prva katolička bazilika u Mostaru) sa najvišim zvonikom u BiH.

Stari most obnovljen je 2003.g. sada je mjesto gdje turisti svakoga dana imaju priliku vidjeti mlade skakače pune adrenalina koji se bez straha prepuštaju brzoj i hladnoj Neretvi. Druga strana mosta otkriva svu čaroliju islamske kulture, posebice ulaskom u tursku kuću zvanu Bišćevića ćošak.

Konačno smo se, u nešto opuštenijoj atmosferi, odmorili i dobro najeli u Etno selu Herceg, okruženom pitomim krajolikom, jezerima i domaćim životinjama. Sa Hercegovinom smo se pozdravili pred licem Kraljice mira u Međugorju, te se nasmijani i raspjevani uputili prema Splitu.

Spoj hercegovačkog krajolika i islamske kulture, iako neobičan, itekako nas je zainteresirao otkrivši nam samo neke od mnoštva njezinih čari.

Anamarija Tadin , 3.f

Ivana Najev , 3.f

objavio: Nediljka Galić   datum: 14. 10. 2010.