UČENICI DRUGE U SMILJANU I UDBINI

Jedan od zaštitnih znakova II. GIMNAZIJE je terenska nastava, stoga su  30. listopada  učenici 3.d, 3.c i 2.c  posjetili Udbinu  i Smiljan.

Muzej Nikole Tesle bio je naš cilj i oduševili smo se.
Muzej nudi mnoge zanimljivosti koje posjetitelj može naći: tu je rodna kuća, kapelica, multimedijalni centar, suvenirnica ispred koje je mladenačko igralište  napravljeno po zakonima fizike!
Vidjeli smo povijest Teslinog rada, primjere njegovih izuma predstavljene slikom, riječju i zvukom. Svjesni smo da su tu samo njegovi najznačajniji izumi koji su promijenili i još uvijek mijenjaju svijet. Tu je interpretirana Teslina ispitna stanica iz Colorado Springsa. Vidjeli smo i kako je Tesla proučavao munje za eksperimente s bežičnim prijenosom energije ... Fascinirala nas je fotografija na kojoj Tesla mirno čita knjigu, a iz zavojnica sijevaju munje… Nemoguće je izraziti i opisati veličinu ovog znanstvenika o čijim razmišljanjima i izumima govore mnogi citati koje smo čitali iz područja metafizike.
U Smiljanu smo se uvjerili kako Memorijalni centar ''Nikola Tesla'', objedinjuje više disciplina; znanost, umjetnost, turizam…
U predivnom sunčanom danu imali smo  ''sreću'' igrati se, grudati i uživati na snijegu.
Vozeći se kroz lijepu prirodu  uz ugodnu atmosferu u busu, stigli smo u Udbinu, naše drugo odredište.
Na Udbinskom brdu dominira velebna crkva svih hrvatskih mučenika. Građena je po uzoru na srednjovjekovnu crkvu sv. Križa u Ninu, poznatu kao najmanja katedrala na svijetu. Obogaćena je povijesnim oblicima  hrvatskog graditeljstva. Pred njom je veliki spomenik Ivanu Pavlu II. i Vukovarski križ, replika onog na ušću Vuke u Dunav  te replika Višeslavove krstionice u središtu crkve.Umjetnički cilj ovoga projekta je da bude izraz vjere i kulture te povezivanje s našim korijenima. Tvrđavski izgled crkve u pravcu Krbavskog polja ukazuje na braniteljski karakter naše povijesti, a graditeljska po crkvi sv. Križa u Ninu ukazuje da baštinimo i dio bizantske umjetnosti.
Neka ovo bude svima poticaj na zahvalnost, ljubav i mir.
Nositelji ovoga projekta koji ima interdisciplinarni karakter su  s. Dolores Brkić, vjeroučiteljica te profesorice fizike Lorna Visković i Jasna Nizeteo.

Marinela Durdov, 3.c

Tino Baričić, 3.d

objavio: Nediljka Galić   datum: 13. 11. 2012.