2012-06-12 13:17:20
PREVENCIJA TRGOVANJA LJUDIMA
Suočivši se s problemom trgovanja ljudima kao vrlo rasprostranjenim međunarodnim oblikom organiziranog kriminala, u okviru Nacionalnog plana za suzbijanje trgovanja ljudima, II. gimnazija provodi PREVENCIJU TRGOVANJA LJUDIMA kao dio školskog preventivnog programa.
Prevenciju trgovanja ljudima koordinira pedagoginja Jadranka Benzon, a realizira se u trećim razredima u svibnju. Nositelj Programa je HCK s voditeljicom za mladež, Silvanom Nikolić Perasović.
Radionica
Program je realiziran putem radionica i video uradaka u sedam razrednih odjela trećih razreda.
Učenicima, poglavito pred odlazak na maturalno putovanje, pružene su informacije koje se odnose na vrbovanje, organizirano prebacivanje, skrivanje ili prihvat, otmicu, prevaru, obmanu, zlouporabu ovlasti ili položaj ranjivosti – a sve da bi se dobio pristanak osobe koja ima kontrolu nad drugom osobom.
Sustavna edukacija učenika ima za cilj:
1. Osigurati znanja i sposobnosti koje će mladima pomoći u zaštiti od opasnosti da upravo oni postanu žrtva trgovanja ljudima.
2. Razumjeti širi društveni kontekst u kojem se ova djelatnost odvija (osobito za rizičnu skupinu djece ili mladih)
3. Odgojiti i obrazovati mlade o ljudskim pravima, odnosno poticati razvoj vrijednosnog sustava koji pridonosi jačanju mogućnosti donošenja odgovarajućih odluka.
Ovaj program držimo potrebitim i dobrodošlim u našoj školi. Srednjoškolci su posebno ranjiva skupina jer će se uskoro naći pred odlukom o ulasku na tržište rada ili o nastavku školovanja. Mnogi mladi će pritom nastaviti samostalni život izvan svog prebivališta.
Novostečena znanja ovog PROGRAMA, mogu postati kamenom temeljcem budućih životnih izbora.
Još jedna izuzetna aktivnost naše škole je prevencija zlouporabe alkohola. U okviru školskog preventivnog programa realizirane su radionice kojima se promiče prevencija zlouporabe alkohola u svih šest odjela prvih razreda opet uz suradnju HCK i s voditeljicom za mladež, Silvanom Nikolić Perasović.
Kako su istraživanja pokazala da će se kod 4 od 10 osoba koje počnu piti kao petnaestogodišnjaci razviti ovisnost o alkoholu, radionice su upravo namijenjene ovoj ciljnoj skupini.
Programom se educiralo učenike o:
1. Alkoholu - kao legalnoj drogi koja mijenja osjećaje, mišljenje i percepciju. Alkohol je zakonom zabranjen za mlađe od 18 godina.
2. Uzrocima konzumacije alkohola kod mladih – brojnim psihofizičkim i socijalnim promjenama te sklonosti eksperimentiranju (kod stresnih situacija, radoznalosti, pritiska vršnjaka, nasljeđa, osobnosti).
3. Posljedicama pijenja alkohola (kratkoročnim i dugoročnim)
a) Neuspjeh u školi
b) Nasilje
c) Prometne nesreće
d) Rano stupanje u spolne odnose
e) Trovanje alkoholom
f) Zlouporaba droga
g) Ovisnost o alkoholu.
Razmatrajući uzročno posljedičnu povezanost zlouporabe alkohola, Škola je osigurala odgovarajuću skrb i podršku kako bi se učenicima ponudio izbor prema zdravlju, samopoštovanju i samopouzdanju.
Jadranka Benzon, pedagoginja
|